
Češka, 6. maj 2025 – Češka vlada je odobrila novo desetletno strategijo upravljanja radiofrekvenčnega spektra, ki jo je razvil češki telekomunikacijski urad (CTU), da bi optimizirala uporabo spektra in spodbudila digitalne inovacije. Strategija, ki je bila objavljena v sporočilu za javnost 12. maja, opisuje načrte za odprtje novih frekvenčnih pasov, podporo naložbam, izboljšanje učinkovitosti spektra in krepitev tehničnega strokovnega znanja.
Ključni cilji vključujejo izboljšanje dostopa do mobilnih in radiodifuzijskih omrežij, omogočanje aplikacij brez licenc ter podpiranje industrijske uporabe pasov četrte in pete generacije (4G/5G), kot sta 3,4–3,8 GHz in 26 GHz. Predsednik CTU Marek Ebert je izpostavil prihodnje korake v letu 2025, kot so izboljšanje sprejema digitalne prizemne televizije (DVB-T2) in priprava frekvenc za sodobne storitve in državno krizno komunikacijo.
Strategija nadaljuje začrtano pot, določeno v načrtu iz leta 2015, in poudarja vlogo spektra v prihodnjih tehnologijah, vključno s 5G, brezžičnim omrežjem in brezpilotnimi sistemi, zlasti v zaprtih prostorih in industrijskih okoljih.