![Commission awards €41 million contract to develop infrastructure for Common European Data Spaces](/sites/default/files/styles/large/public/newsroom/items/simpl_m4aCyWU9kCm6p87CoLVJ06jlzo_143976.jpg?itok=i7O5GGPx)
iStock photo Getty images plus
Αποσκοπεί στη δημιουργία μιας ασφαλούς και αξιόπιστης πλατφόρμας για την ανταλλαγή δεδομένων και τη στήριξη ομοσπονδιών υπολογιστικού νέφους σε παρυφές και κοινών ευρωπαϊκών χώρων δεδομένων. Οι κοινοί ευρωπαϊκοί χώροι δεδομένων θα δημιουργήσουν οικοσυστήματα δεδομένων στα οποία θα έχουν πρόσβαση οι χρήστες σε παρόμοιους τομείς. Αυτό πρέπει να γίνει με αποτελεσματικό και ασφαλή τρόπο. Το simpl θα αντιμετωπίσει το ζήτημα αυτό παρέχοντας στους παρόχους δεδομένων πλήρη έλεγχο σχετικά με το ποιος έχει πρόσβαση στα δεδομένα τους. Επιπλέον, θα διευκολύνει την ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ υποδομών, συστημάτων και εφαρμογών υπολογιστικού νέφους με εύκολο, αξιόπιστο και ασφαλή τρόπο.
Στην κοινοπραξία ανατέθηκε σύμβαση ύψους 41 εκατ. ευρώ για την ανάπτυξη της Simpl. Με επικεφαλής το Βέλγιο, αποτελείται από την Aruba (Ιταλία), την Capgemini Nederland (Κάτω Χώρες), την Engineering International Belgium (Βέλγιο), την Ionos (Γερμανία) και την COSMOTE Global Solutions (Βέλγιο).
Κατά την επόμενη τριετία, η κοινοπραξία: να αναπτύξει το Simpl-Open, το λογισμικό ανοικτού κώδικα που θα τροφοδοτεί χώρους δεδομένων και άλλες πρωτοβουλίες ομοσπονδιοποίησης από το υπολογιστικό νέφος στις παρυφές· σχεδιασμός Simpl-Labs, ενός περιβάλλοντος χώρων δεδομένων για τη δοκιμή του λογισμικού ανοικτού κώδικα και την αξιολόγηση της ικανότητάς τους να λειτουργούν με το Simpl· σχεδιασμός Simpl-Live, χώροι δεδομένων — ο χώρος δεδομένων για τις δημόσιες συμβάσεις, ο ευρωπαϊκός χώρος δεδομένων ηλεκτρονικής υγείας, ο χώρος γλωσσικών δεδομένων, ο χώρος δεδομένων έξυπνων κοινοτήτων, το ευρωπαϊκό νέφος ανοικτής επιστήμης και ο προορισμός Γη.
Η κ. Μαργκρέιτε Βέστεϊγιερ, εκτελεστική αντιπρόεδρος για μια Ευρώπη Έτοιμη για την Ψηφιακή Εποχή, δήλωσε:
Είμαι στην ευχάριστη θέση να δώσω την έναρξη των εργασιών για το Simpl με την κοινοπραξία. Το simpl θα μας βοηθήσει να επιτύχουμε τους στόχους μας όσον αφορά την κοινοχρησία δεδομένων και πέραν αυτών, παρέχοντάς μας έναν αξιόπιστο τρόπο ανταλλαγής δεδομένων. Σε εύθετο χρόνο, αυτό θα απελευθερώσει το δυναμικό μας σε όλους τους τομείς που βασίζονται στα δεδομένα.