
Съветът беше съпредседателстван от комисаря по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретони от японския министър на цифровата трансформация Таро Коно, министъра на вътрешните работи и комуникациите Такеаки Мацумото и парламентарния заместник-министър на икономиката, търговията и промишлеността Таку Ишии.
ЕС и Япония потвърдиха отново значението на стратегическото си партньорство за насърчаване на общите им ценности и визия за цифрова трансформация, която поставя хората в центъра и зачита основните права. Партньорите приветстваха успешното изпълнение на цифровото партньорство и направиха преглед на напредъка, постигнат след първото заседание на Съвета за цифрово партньорство през 2023 г. Те постигнаха съгласие по списък с нови резултати за по-нататъшно сътрудничество в областта на основните цифрови технологии, като например изкуствения интелект (ИИ), 5G, 6G, полупроводниците, високопроизводителните изчислителни технологии (ВИТ) и квантовите технологии, засилване на сътрудничеството в икономиката на данните и платформите, подводните кабели, електронната идентификация и киберсигурността.
Прочетете пълното съобщение за медиите и научете повече за цифровите партньорства на ЕС.