Η Επιτροπή θέσπισε σύμπραξη δημόσιου-ιδιωτικού τομέα (ΣΔΙΤ) στο πλαίσιο του προγράμματος «Ορίζων 2020» για την ενίσχυση του τομέα της φωτονικής.
Η φωτονική είναι υψίστης σημασίας για την Ευρώπη. Ως εκ τούτου, συστάθηκε σύμπραξη δημόσιου-ιδιωτικού τομέα (ΣΔΙΤ) στο πλαίσιο του προγράμματος «Ορίζων 2020» για την ενίσχυση του τομέα. Κύριος στόχος της ΣΔΙΤ είναι η διατήρηση και η αύξηση της βιομηχανικής υπεροχής της Ευρώπης στον τομέα της φωτονικής με την προώθηση της παραγωγής φωτονικής και την επιτάχυνση της διαδικασίας καινοτομίας της Ευρώπης.
Η εδραίωση της βιομηχανικής υπεροχής της Ευρώπης στη φωτονική θα μειώσει με τη σειρά της το χρονοδιάγραμμα για την αγορά των προϊόντων, επιτρέποντας ένα συνολικό όφελος όσον αφορά τη δημιουργία θέσεων εργασίας και την ανάπτυξη στην Ευρώπη.
Ειδικότερα, στόχος είναι:
- τόνωση των επενδύσεων στην έρευνα, την ανάπτυξη και την καινοτομία του ιδιωτικού τομέα·
- προώθηση της έρευνας και της καινοτομίας με επιχειρηματικό θεματολόγιο·
- επιτάχυνση της ανάπτυξης των φωτονικών τεχνολογιών.
Η ΣΔΙΤ θα αντιμετωπίσει το σύνολο της αξιακής αλυσίδας έρευνας και καινοτομίας από τα προηγμένα υλικά, την κατασκευή, τα προϊόντα και τις υπηρεσίες. Θα ασχοληθεί επίσης με την προηγμένη έρευνα, τις πιλοτικές γραμμές και τις αγορές. Η ΣΔΙΤ θα επικεντρωθεί σε τομείς της αγοράς όπου η ευρωπαϊκή βιομηχανία φωτονικής είναι ιδιαίτερα ισχυρή, όπως ο φωτισμός, η ιατρική φωτονική και τα οπτικά εξαρτήματα και συστήματα.
Σε ευρωπαϊκό επίπεδο, υπάρχουν ήδη άλλες μορφές έργων συνεργασίας. Τα περιφερειακά συνεργεία Photonics, οι εθνικές τεχνολογικές πλατφόρμες και η Ευρωπαϊκή Τεχνολογική Πλατφόρμα Photonics21 είναι μερικά επιτυχημένα παραδείγματα.
Τελευταια ΝΕΑ
Σχετικό περιεχόμενο
Ευρύτερο πλαίσιο
Βρισκόμαστε στα πρόθυρα μιας νέας εποχής φωτονικής και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή εργάζεται για να διασφαλίσει ότι οι πολίτες και οι επιχειρήσεις απολαμβάνουν τα πλήρη οφέλη αυτής της τεχνολογίας.